Tojásallergia
A tojásallergia az egyik leggyakoribb ételallergia, különösen gyakori a gyermekek körében. A tojásallergia az immunrendszer túlzott reakcióját jelenti a tojásfehérjék iránt, ami számos kellemetlen tünetet okozhat. Ebben a cikkben részletesen áttekintjük a gyermekeknél gyakori tojásallergia okait, tüneteit, diagnózisát és kezelési lehetőségeit.
Tojásallergiával kapcsolatos szolgáltatásaink a Gyermekgyógyászati Központban
Mit jelent a tojásallergia?
Milyen tünetekkel jellemezhető a tojásallergia?
Mik a tojásallergia legsúlyosabb tünetei, és mi a teendő?
Melyik gyermekeknek van nagy kockázata a tojásallergia kialakulására?
Milyen ételeket érdemes kerülnie a gyermeknek tojásallergia esetén?
Mi a tojásallergia kivizsgálásának menete?
Hogyan történik a tojásallergia kezelése gyermekkorban?
Melyik védőoltások okozhatnak allergiás tüneteket tojásallergia esetén?
Tojásallergiával kapcsolatos szolgáltatásaink a Gyermekgyógyászati Központban
- szakorvosi ellátás
- multiplex allergiateszt
- Prick teszt
- vérvizsgálat
- Allergén-specifikus immunterápia
Mit jelent a tojásallergia?
A tojásallergia kialakulásának hátterében az immunrendszer túlzott működése áll. Tojásallergia esetén az immunrendszer a tojásfehérjéket potenciális veszélyként azonosítja, és túlzott reakciót indít el ellenük. A tojás allergénjei közül a leggyakoribbak az ovalbumin, ovomucoid, ovotransferrin és lysozyme. Ezek az anyagok a tojásfehérjében találhatók, és a tojásallergia reakcióit váltják ki az érintettekben. A tojásallergia a leggyakoribb IgE-közvetített ételallergiák közé tartozik a gyermekek körében. A szervezet tojásallergia esetén hisztamin felszabadításával védekezik, amely olyan anyag, amely az allergia típusos tüneteit (köhögés, zihálás és a csalánkiütés) okozza. Tojásallergia esetén a gyermekek tünetei jellemzően a tojás vagy tojást tartalmazó ételek fogyasztását követően, perceken vagy órákon belül jelentkeznek. A tünetek az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, és légzési nehézségek, hányinger, csalánkiütés, ritkábban pedig anafilaxia, azaz életveszélyes allergiás reakció is jelentkezhet. Szerencsére a tojásallergia kinőhető, a gyermekek többsége kinövi a betegséget.
Milyen tünetekkel jellemezhető a tojásallergia?
A tojásallergia tünetei változatosak lehetnek, és azok súlyossága széles skálán mozoghat a gyermekek körében. A tojásallergia tünetei jellemzően a tojás vagy a tojás fehérjéit tartalmazó étel elfogyasztása után rövidesen (percek vagy órák alatt) jelentkezik. A tojásallergia tünetek közé tartozhatnak:
- Bőrreakciók: viszketés, csalánkiütések, cserepes bőr, szemviszketés
- Emésztőrendszeri tünetek: hasmenés, hányás, hasi fájdalom
- Légzőszervi problémák: orrdugulás, köhögés, asztmás tünetek
- Anafilaxiás reakciók: nehézlégzés, csökkenő vérnyomás, tudatzavar
Mik a tojásallergia legsúlyosabb tünetei, és mi a teendő?
A tojásallergia legsúlyosabb esete az anafilaxiás reakció. Az anafilaxiás reakció életveszélyes lehet, ezért ilyen esetben azonnali orvosi segítség szükséges a gyermeknek!
A tojásallergia reakcióinak súlyossága minden egyes alkalommal változhat, így minden szülőnek fel kell készülnie az anafilaxiás sokkra, akinek gyermeke érintett a tojásallergia által. Annak ellenére, hogy a korábbi allergiás reakció enyhe volt, a következő reakció súlyosabb lehet. Az anafilaxiás sokk felismerését és ellátását a kezelőorvos részletesen elmondja a szülőknek a gyermek tojásallergia diagnózisa esetén.
Az anafilaxia jelei és tünetei a következők:
- A légutak beszűkülése, beleértve a torok megduzzadását vagy egy csomót a torokban, ami megnehezíti a légzést.
- Hasi fájdalom és görcsök
- Szapora pulzus
- Sokk, súlyos vérnyomáseséssel, akár szédüléssel vagy eszméletvesztéssel járó súlyos vérnyomáscsökkenés.
Ha gyermekénél fennállhat a súlyos anafilaxiás reakció kockázata a tojásallergia miatt, orvosa felírhat sürgősségi adrenalin injekciót. Ezt anafilaxia esetén kell alkalmazni, a tünetek felismerése után a gyermek combizmába szúrható az injekció. Az adrenalin injekció számos gyermek életét mentette már meg. Gyermekkorban – különösen az őszi-téli időszakban – igen gyakoriak a légúti fertőzések, amelyeknél időnként nehézlégzés vagy fulladás is kialakul. Ez a tünet érthető módon ijesztő lehet a szülők számára, és a gyermek szervezetét is rendkívüli módon megterheli. Dr. Somogyi Évát , ...Kapcsolódó cikkünk
A nehézlégzés jelei gyermekkorban - ezekkel a tünetekkel azonnal forduljon orvoshoz!
Melyik gyermekeknek van nagy kockázata a tojásallergia kialakulására?
Tojásallergia bármelyik gyermeknél kialakulhat, vannak azonban bizonyos tényezők, amik hajlamosítanak erre. A tojásallergia jellemzően korai gyermekkorban kezdődik, és legtöbb esetben felnőttkorra megszűnik, de van akinél megmaradnak a tünetek.
A tojásallergia kialakulásának kockázatát növelhetik:
- Atópiás dermatitis: Az ilyen típusú bőrreakcióban szenvedő gyermekeknél sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki ételallergia, mint azoknál a gyermekeknél, akiknek nincsenek ilyen jellegű bőrproblémáik.
- Családi előzmények: Fokozottan fennáll az ételallergia kockázata, ha egyik vagy mindkét szülő asztmás, ételallergiás vagy más típusú allergiában - például szénanáthában, csalánkiütésben vagy ekcémában - szenved.
- Életkor: A tojásallergia leggyakrabban gyermekeknél fordul elő. Az életkor előrehaladtával az emésztőrendszer érik, és az allergiás ételreakciók kevésbé valószínűek.
- Tápszer adása: Az anyatejes táplálás véd az ételallergiák, köztük a tojásallergia kialakulása ellen, míg a tápszer mesterséges fehérjéi nagyobb kockázatot jelentenek. Előfordulhat azonban, hogyha az anya tojást fogyaszt, az allergének az anyatejen át a csecsemőt is megfertőzhetik, és kialakulnak a tünetek.
Milyen ételeket érdemes kerülnie a gyermeknek tojásallergia esetén?
Tojásallergia esetén értelemszerűen kerülendő a tojás és a tojást tartalmazó ételek fogyasztása. Ez egy könnyebb feladatnak hangzik, mint amilyen valójában, tojást ugyanis nagyon sok élelmiszer tartalmaz rejtett formában. Tojásallergia esetén ezek az ételek is kerülendőek.
A tojást tartalmazó élelmiszerek közé tartozhatnak:
- Mályvacukor
- Majonéz
- Habcsók
- Pékáru, perec
- Panírozott élelmiszerek
- Marcipán
- Feldolgozott hús, fasírt és húsgombócok
- Pudingok
- Salátaöntet
- Számos tészta
- Alkoholos kávékülönlegességek habja
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mi a tojásallergia kivizsgálásának menete?
A tojásallergia diagnózisát általában allergológus vagy immunológus végzi el. A következő módszerek segítik a pontos diagnózis felállítását:
- Bőrpróba (Prick-teszt): Kis mennyiségű tojásfehérjét csepegtetnek a bőrre, majd enyhe bemetszéseket végeznek az adott bőrterületen. Az orvos értékeli, hogy kialakul-e bőrkiütés vagy viszketés, ami a tojásallergiára utalhat.
- Vértesztek: A vérvizsgálatok során az allergiás antitesteket (IgE) mérhetik, amelyek jelen vannak az allergiás reakciókban.
- Eliminációs diéta: Az orvosok néha azt javasolják, hogy az érintett gyermekek próbálják ki az élelmiszerek egyes típusainak kizárását az étrendjükből, majd figyeljék meg, hogy a tünetek csökkennek-e.
- Orális ételprovokáció: Az orvosok szoros felügyelete mellett az érintett gyermekek kis mennyiségű tojást fogyasztanak, miközben az orvos figyeli a reakciókat. Ez a kísérlet veszélyes tüneteket okozhat a gyermekben, így csak orvosi felügyelet mellett végezhető el.
Hogyan történik a tojásallergia kezelése gyermekkorban?
A tojásallergia diagnózisának kimondása után a kezelés első lépése a tojás és a tojást tartalmazó élelmiszerek kerülése. Bár a tojásételek kiiktatása gyermeke étrendjéből viszonylag egyszerűen hangozhat, a tojás számos élelmiszer rejtett összetevője, beleértve a pékárukat, salátaönteteket, fagylaltot és húsgombócokat. Fontos, hogy figyelmesen olvassa el a megvásárolni kívánt termék címkéit, hogy megbizonyosodjon róla, hogy nem tartalmaz tojást. A tojásallergia tüneteinek kezelésében a következő gyógyszerek lehetnek hatásosak:
- Epinefrin injekció: Az anafilaxiás reakciók kezelésére szolgáló elsődleges eszköz az epinefrin injekció (adrenalin injekció). A tojásallergiás gyermekeknek epinefrint kell maguknál tartaniuk, vagy azt könnyen elérhetővé kell tenniük azokon a helyeken, ahol rendszeresen tartózkodnak, például az iskolában, az óvodában és otthon. A tojásallergia érintettjeinek és a környezetüknek meg kell ismerniük az epinefrin helyes használatát sürgősségi esetben.
- Gyógyszerek: Az antihisztaminok és más allergiás tüneteket enyhítő gyógyszerek is segíthetnek a tojásallergiával élőknek a tünetek enyhítésében, de ezek nem helyettesítik az epinefrint az anafilaxiás reakciók kezelésében. Ha gyermeke reakciója enyhe, és csak néhány csalánkiütéssel jár, egy vény nélkül kapható vagy vényköteles antihisztamin enyhítheti a tüneteket. Gyermeke orvosa segíthet eldönteni, hogy az adott körülmények között melyik lehetőség a legjobb gyermeke számára.
A tojásallergiával élőknek fontos az iskolákban, közösségekben és éttermekben való tudatosság növelése. A környezetüknek ismernie kell az allergiás reakciók tüneteit és a sürgős segítségnyújtás folyamatát.
Melyik védőoltások okozhatnak allergiás tüneteket tojásallergia esetén?
Bizonyos védőoltások tojásfehérje felhasználásával készültek, és tojásallergia esetén súlyos mellékhatásokat okozhatnak, allergiás reakciót válthatnak ki. Szülőként ezért fokozott odafigyelést érdemel a tojásallergia. A gyermek oltásai kapcsán mindig érdeklődjünk az orvosnál, hogy milyen módon készült az oltóanyag, és javasolt-e a gyermek számára tojásallergia esetén.
A következő védőoltások beadása előtt érdemes konzultálni a gyermekorvossal:
- MMR: Az MMR vakcinák általában biztonságosak a tojásallergiás gyermekek számára, annak ellenére, hogy az előállításukhoz tojást használnak.
- Influenza: Az influenza elleni vakcinák néha kis mennyiségű tojásfehérjét tartalmaznak. A tojásfehérjéket nem tartalmazó oltások a 18 évnél felnőttek számára engedélyezettek, a gyermekkori oltások esetében az oltóanyag tartalmaz tojásfehérjét. A legtöbb gyermek azonban a tojásallergia ellenére megkaphatja az oltást, de konzultáljon a gyermekorvossal erről.
- Sárgaláz: A sárgaláz elleni vakcina néhány tojásallergiás gyermeknél allergiás reakciót válthat ki. A védőoltást olyan országokba utazóknak adják be, ahol fennáll a sárgaláz megbetegedésének kockázata. Tojásallergiásoknak általában nem ajánlott, de néha orvosi felügyelet mellett beadják, miután tesztelték a reakciót.
- Más vakcinák általában nem jelentenek kockázatot a tojásallergiások számára. A biztonság kedvéért azonban kérdezze meg gyermeke orvosát. Ha orvosa aggódik egy oltóanyag miatt, megvizsgálhatja gyermekét, hogy kiderítse, valószínűsíthető-e, hogy az oltóanyag reakciót okoz.
Téma szakértői