Fókaugatás a gyerekszobából? – ez a teendő krupp esetén
Aki már egyszer átélt gyermekével egy kruppos rohamot, az soha nem felejti el. A krupp általában nem súlyos. Fontos azonban, hogy a szülők időben észleljék, valamint felmérjék a tüneteket, és megfelelően reagáljanak, ugyanis ahogy dr. Somogyi Éva, a Gyermekgyógyászati Központ gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa rámutatott, csecsemő- és kisdedkorban a nyálkahártya-duzzanat jelentősen leszűkítheti, a felnőttekhez képest jelentősen kisebb átmérőjű légutakat, ami súlyos, ritkán életveszélyes állapothoz is vezethet.
Online Bejelentkezés
Dr. Somogyi Éva
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Álmatlan éjszakák, ijesztő tünetek – a krupp
Online Bejelentkezés
Dr. Somogyi Éva
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A krupp (helyesen pseudocroup, vagy subglotticus laryngitis) a felső légutak vírusos fertőzésének következtében alakul ki és leginkább az 1-3 év közötti kisgyermekek körében fordul elő, a kor előrehaladtával, a légutak átmérőjének növekedésével gyakorisága csökken.
–Ötéves korig csaknem minden gyermeknél legalább egyszer kialakulnak kruppos tünetek, különösen az őszi-téli időszakban, amikor gyakoribbá válnak a vírusfertőzések. A fertőzés hatására a gége, a gége nyálkahártyája gyulladttá válik, a kialakuló nyálkahártya-duzzanat szűkíti a csecsemő- és kisdedkorban egyébként is rendkívül szűk átmérőjű légutakat, ami miatt a belégzés akadályozottá válik. A fertőzés mellett alkati tényezők is szerepet játszanak abban, hogy kinél alakulnak ki a tünetek, hiszen vannak gyerekek, akiknél halmozottan jelentkezik, míg másoknál soha nem alakul ki krupp. A betegség enyhe felsőlégúti tünetek formájában indul, orrfolyással, köhögéssel, esetleg torokfájással és hőemelkedéssel. Majd 1-2 napon belül váratlanul – és tipikusan éjszaka vagy hajnalban – jelennek meg a krupp klasszikus tünetei, a rohamokban jelentkező, kutya- vagy fókaugatáshoz hasonló köhögés, a nehezített belégzést kísérő érdes, húzó jellegű hang (az úgynevezett stridoros légzés) és rekedtség. A folyamat előrehaladtával a fokozódó belégzési nehezítettség hatására a gyermek felül az ágyban, kapkodva veszi a levegőt, rémült. Az orrszárnyi légzés, a fokozódó hasi légzés, valamint a hangos belégzéssel egyidőben látható mellkasi behúzódás szintén annak a jele, hogy a gyermek számára egyre nehezebbé válik a légzés – hívja fel a szülők figyelmét dr. Somogyi Éva. A kruppos gyermek bágyadtabb, elesett benyomást kelt, beszéde szakadozottá válhat. A kruppos epizód – különösen, az első alkalommal – érthető módon rendkívül ijesztő a szülők számára is. Fontos azonban, hogy megőrizzék nyugalmukat, és ne essenek pánikba. A riadt, kapkodó hozzátartozó viselkedése félelmet és sírást vált ki a gyermekből, ami tovább súlyosbíthatja az egyébként is fokozott légzési tevékenységet.
Hogyan szüntessük meg a rohamot otthon?
Ha a tünetek enyhe, ugató köhögés formájában jelentkeznek, és nyugalomban nem alakul ki behúzó légzés, a hideg pára segíthet enyhíteni azokat. Ilyenkor burkoljuk a gyermeket meleg takaróba, és azonnal nyissunk ablakot, vagy menjünk ki az erkélyre, udvarra; továbbá igyekezzünk megnyugtatni a kisdedet. A kruppra hajlamos gyermekek szobájában érdemes hidegpárásítót is beüzemelni a későbbiekben. Láz esetén fontos a lázcsillapítás is, mert a láz miatt felgyorsul az anyagcsere, melynek következtében a légzés is intenzívebbé válik, fokozva a kruppos tüneteket.
– Az első kruppos roham esetén feltétlenül javasolt a háziorvos vagy az ügyelet felkeresése, ha azonban ismétlődő állapotról van szó, akkor a folyamat súlyossága alapján a szülők mérlegeljék a teendőket, és kövessék a szakorvossal korábban megbeszélt kezelést. Abban az esetben, ha a hideg pára nem elegendő, és a gyermek állapota nem javul, illetve stridor jelentkezik, akkor adjunk szteroid tartalmú kúpot vagy szirupot agyermek életkorának és testsúlyának megfelelő dózisban. Ha a szteroid adása után sem történik érdemi változás 20-30 percen belül a gyermek állapotában, a kisded nagyon szaporán kapkod a levegő után, sápadt, ajkai livides színezetűek, nehezen nyel, akkor azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjuk a mentőket! – tanácsolja dr. Somogyi Éva, a Gyermekgyógyászati Központ szakembere.
Téma szakértője
- gyermekkori asztma
- légzési panaszok
Rendelés típusa: személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest,Ostrom utca 16. fsz. 1-es rendelö
Telefonszám: +36 70 621 0783