Atópiás dermatitisz: hogyan előzzük meg a téli fellángolásokat a babáknál?

Atópiás dermatitisz: hogyan előzzük meg a téli fellángolásokat a babáknál?

Utolsó módosítás:2024.12.02 07:46

Száraz, repedezett, sebes bőr, viszkető bőrkiütések és gyakori alvászavar kísérheti az atópiás dermatitiszben szenvedő gyermekek mindennapjait, akiknek a tünetei nagyon gyakran az őszi és téli hónapokban rosszabbodnak. A jó hír, hogy gondos bőrápolással és otthonunk megfelelő mikroklímájának biztosításával ezek a tünetek jelentősen javíthatók – tudtuk meg dr. Karászi Viktóriától, a Gyermekgyógyászati Központ bőrgyógyász szakorvosától.

Online Bejelentkezés

Dr. Karászi Viktória

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Az atópiás dermatitiszről

-Az atópiás dermatitisz az ekcéma egy speciális típusa, ami a gyermekek kb. 10-17 százalékát érinti, a felnőtt populációban pedig 1 százalék gyakorisággal fordul elő. Olyan veleszületett hajlamon alapuló, viszketéssel, száraz, pikkelyes bőrrel járó idült bőrgyulladás, melyet számos provokáló tényező (élelmiszerek, környezeti és kontakt allergének, infekciók, irritáló faktorok, emocionális tényezők stb.) válthat ki, vagy ronthat. Az atópiás dermatitisz esetén a tünetmentes időszakok ciklikusan váltakoznak a rendkívül megterhelő gyulladásos időszakkal. Az egy évesnél fiatalabb csecsemőknél típusos lokalizáció az arc és a hajas fejbőr, idősebb gyermekeknél általában a könyök- és térdhajlatokban, a nyakon vagy a csuklón figyelhetőek meg a tünetek. Az intenzív bőrviszketés miatti vakaródzás eredményeként a bőr sérül, nedvedző és gyulladt bőrfoltok jönnek létre, amelyek könnyen felülfertőződhetnek. A kínzó tünetek miatt a kisgyermek nyugtalan, rosszul alszik – mondja dr. Karászi Viktória. Hozzáteszi: a tünetek fellángolásában a szezonális, klimatikus faktorok szerepe is megfigyelhető, így az őszi-téli hónapokban a száraz levegő, a hideg hőmérséklet és a beltéri fűtés egyaránt irritálhatja gyermekek bőrét, ami a tünetek fellángolását okozhatja.

A száraz levegő és a beltéri allergének is súlyosbíthatják a tüneteket

- Bőrünk legfontosabb feladata, hogy fizikokémiai gátat képezzen a külvilág és szervezetünk között. Ez a gát megakadályozza, hogy a különféle allergének, toxinok és mikrobák bejussanak a szervezetünkbe, és egyúttal megakadályozza a transzepidermális vízvesztést is – magyarázza Karászi doktornő. Az őszi és téli hónapokban a rosszul megválasztott, nem megfelelően szellőző ruházat, a túlmelegedés és izzadás, valamint a melegebb esti fürdőzések is hozzájárulhatnak a bőrirritációhoz, és a tünetek fellángolásához. A fűtési rendszer beindításával jelentősen megemelkedhet a háziporatka koncentrációja, amely szintén provokálhatja az atópiás dermatitiszt. A száraz, meleg levegőjű lakások pedig a bőr nedvességtartalmának további csökkenését és a tünetek fellángolását eredményezhetik. A fűtési szezonban tehát kiemelt figyelmet kell fordítani az egészséges mikroklíma kialakítására: a tünetmentesség fenntartása érdekében érdemes lakásunk hőmérsékletét 21-22 fokra, a páratartalmat pedig 40-60 százalékra kalibrálni. Fontos, hogy az atópiás dermatitiszben érintett gyermekek számára provokáló allergénektől (poratka, háziállatok szőre, penészgombák) és káros anyagoktól (dohányzás) mentes otthoni környezetet biztosítsunk. Ebben segítségünkre lehet a HEPA szűrős porszívóval végzett takarítási rutin, illetve légszűrő alkalmazása.

A bőrápolás jelentősége az atópiás dermatitisz kezelésében

–Az atópiás dermatitisz kezelésében nagy jelentősége van a megelőző bőrápolásnak, az adekvát hidratáló krémek és ápolókészítmények használatának, melynek célja a bőr kiszáradásának elkerülése, védelmi funkciójának támogatása. Szükség esetén viszketéscsillapítás céljából belsőleg antihisztaminokat, a fellángolások kezeléséhez pedig külsőleg gyulladásgátló kortikoszteroidokat írunk fel pácienseinknek – ismerteti a doktornő, emellett a különböző speciális (olajos) fürdők és idősebb gyermekeknél a fényterápia is jó kezelési eredményeket nyújthat – ismerteti dr. Karászi Viktória, a Gyermekgyógyászati Központ szakembere.

Téma szakértője

Specialitások:
  • általános bőrgyógyászati betegségek kezelése
  • ekcéma
  • pattanásos bőr kezelése

Rendelés típusa:

  • Személyes, rendelői vizit
  • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Rendelési helyszín:

  • 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedvesség

Kedves, alapos és gyerekbarát! Nagyon hasznos tanácsokat adott a doktornő, miközben alaposan megvizsgálta a kislányomat. A legjobb bőrgyógyász!

Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória
bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos