Hasfájás
A gyermekkori hasfájás egy gyakori, de gyakran nehezen érthető probléma. Sok szülő tudja, hogy a gyerekek és a hasfájás kéz a kézben járnak. A hasfájás mégis aggodalmat kelthet a szülőkben, ugyanis banális okoktól kezdve számos betegség felmerülhet a hasfájás hátterében. Fontos figyelni gyermekünkre, és ha a hasfájás tartós vagy súlyos, orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A hasfájás megfelelő kezeléssel vagy életmódváltással megszüntethető a gyermekeknél.
Gyermekkori hasfájással kapcsolatos szolgáltatásaink a Gyermekgyógyászati Központban
Miért ilyen gyakori a gyermekkori hasfájás?
Mik a hasfájás leggyakoribb okai?
Milyen súlyosabb betegség állhat a hasfájás hátterében?
Mi okozhat krónikusan fennálló hasfájást a gyermekeknél?
Mikor kell a gyermekkori hasfájással orvoshoz fordulni?
Online Bejelentkezés
Dr. Lakos Gábor
Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.
Gyermekkori hasfájással kapcsolatos szolgáltatásaink a Gyermekgyógyászati Központban
- szakorvosi ellátás
- laborvizsgálat
- gondozás
- Ételallergia vizsgálata
- Ételintolerancia vizsgálata
- Dietetikai tanácsadás
Miért ilyen gyakori a gyermekkori hasfájás?
Minden szülő találkozott már gyermekkori hasfájással. A gyermekek körében gyakran előforduló panasz a hasfájás, ami rossz hangulattal, kedvetlenséggel is társulhat, a szülőkben pedig aggodalmat kelthet. A hasfájás gyakori panasz, nem csak a gyermekek körében, de a felnőtteknél is. Ennek hátterében az áll, hogy számos dolog vezethet hasfájáshoz. Ezek között igen egyszerű okok is vannak (például mosdóba kell mennie a gyermeknek) vagy komolyabb betegségek is. A hasfájás csecsemőkortól egészen a kamaszkorig előfordulhat. Leggyakrabban a 3-12 éves korosztályban jelentkezik hasfájás, de az idősebb gyermekeket is érintheti. A hasfájás általában erős, görcsös fájdalommal jár a gyermek hasának alsó részén. A hasfájás hosszabb-rövidebb ideig tarthat, de általában néhány órán belül enyhül. A hasfájás előfordulhat önmagában, de olyan tünetek is társulhatnak hozzá, mint például a láz, hányás vagy hasmenés. Hogyha más tünetek is jelentkeznek, az egy komolyabb betegségre utalhat.
Fontos azt is figyelembe venni, hogy a gyermekek sokszor nem tudják pontosan meghatározni, hogy hogyan és hol fáj a hasuk. Ezért rendszeresen csak hasfájásra panaszkodnak, habár ez több különböző tünetet és helyet jelenthet, ez alapján pedig számos ok felmerülhet bennünk a hasfájást illetően. A hasfájás jelenthet puffadást, görcsölést vagy szúró fájdalmat. A hasfájás jelentkezhet a hasnak csak egy pontján vagy nagyobb területén: jelentkezhet a gyomorban, belekben, az alhasban, a bordaívek alatt stb. Ezeket a különbségeket a gyermekek gyakran nem észlelik vagy nem tudják szavakba önteni. Holott a hasfájás pontos okának tisztázásához ezek nagyon fontosak.
Mik a hasfájás leggyakoribb okai?
A gyermekkori hasfájás okai igen összetettek lehetnek, és sokszor nem könnyű meghatározni, hogy mi is okozza a fájdalmat. A hasfájás leggyakrabban nem egy súlyos betegség tünete, hanem egyszerű okokra vezethető vissza. Ez nem azt jelenti, hogy félvállról kellene venni a hasfájás problémáját. A legjobb, ha nem feltételezzük a legjobb vagy a legrosszabb esetet a hasfájás hátterében, hanem inkább a fájdalom típusára és az egyéb tünetekre összpontosítunk. Ezek segíthetnek azonosítani a problémát.
A hasfájás leggyakoribb okai:
- Emésztési zavarok: Bizonyos ételek fogyasztásától, például a zsíros vagy savas ételektől a gyermekeknél is kialakulhat hasfájás. Hasfájás lehet a túl gyors evés vagy szénsavas italok fogyasztása miatt is. Gyermeke akár égő érzésre is panaszkodhat a hasa felső részén, amihez reflux, valamint böfögés, puffadás is társulhat.
- Székrekedés: Lehet, hogy gyermeke hasa azért fáj, mert egy ideje nem volt székletürítése. Ez esetben görcsölhet a hasa, puffadtnak tűnhet.
- Gasztroenteritisz: Többféle vírus és baktérium okozhat gasztroenteritiszt vagy "gyomorrontást". A norovírus az egyik ilyen vírus, ami a gyomor és a belek gyulladásához vezet. Gyermeke émelygést érezhet, vagy azt mondhatja, hogy hánynia kell. Alsó hasi görcsök is jelentkezhetnek hasmenéssel együtt.
- Ételintolerancia: Az ételintolerancia egy olyan reakció, amelyet gyermeke bizonyos ételek fogyasztására mutat. Az ételintolerancia kellemetlen tünetekkel (hasfájás, puffadás, hasmenés) jár. A leggyakoribb kiváltó okok közé tartoznak például a tej és tejtermékek, a csokoládé, a paradicsom és a tojás.
- Stressz: Az iskolai stressz, a szülői elvárások és a baráti konfliktusok is okozhatnak gyermekkori hasfájást. Gyermeke általános, homályos hasi diszkomfortérzést vagy hányingert írhat le, amikor stresszesnek érzi magát.
- Menstruációs fájdalom: Ha gyermeke a pubertáskorban van, és enyhe vagy közepes mértékű alhasi görcsökkel küzd, lehet, hogy a menstruáció a küszöbön áll. A menstruációs fájdalom szokatlan lehet és komoly megterhelést jelenthet a hormonális változásokkal együtt gyermekének.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Milyen súlyosabb betegség állhat a hasfájás hátterében?
A hasfájás is lehet annak a jele, hogy orvoshoz kell fordulni gyermekével. A súlyosabb hasfájás egyes okai miatt gyermekének antibiotikumokra lehet szüksége a fertőzés megszüntetéséhez vagy műtétre az elzáródások megszüntetéséhez. Ha az alábbi állapotok bármelyikére gyanakszik, azonnal keresse fel gyermeke orvosát.
- Vakbélgyulladás: A vakbélhez (ami a vastagbél kezdeti szakaszánál található) kapcsolódik egy féregnyúlvány nevű tasak, benne immunsejtekkel A féregnyúlvány begyulladhat és kezelés nélkül szétrepedhet, és további szövődményekhez vezethet. A vakbélgyulladással járó hasfájás általában hirtelen kezdődik a köldök körül. Ezután a fájdalom végül a has jobb alsó kvadránsába vándorol.
A vakbélgyulladás egyéb tünetei lehetnek:- mozgás, köhögés és tüsszentés hatására rosszabbodó fájdalom
- a gyermeke által korábban tapasztalt más típusú fájdalmaknál erősebb fájdalom
- súlyosbodó fájdalom
- étvágytalanság
- hányinger
- hányás
- láz
- hasi duzzanat
- Bélelzáródás: Bélelzáródás is okozhat görcsös, visszatérő fájdalmat. A bélelzáródásnak különböző okai lehetnek, például a gyermeke által lenyelt tárgyak is okozhatnak bélelzáródást, vagy a bélrendszer rendellenességei, például a gyulladásos bélbetegség (IBD). Kezelés, például beöntés vagy műtét nélkül az elzáródás előrehaladhat, és akár 2-5 napon belül végzetes lehet. A bélelzáródás egyéb tünetei lehetnek például a hányinger és a zöld színű epe hányása.
- Húgyúti fertőzés: A húgyúti fertőzések némileg gyakoriak a gyerekeknél, különösen a lányoknál. Gyermekének éles vagy tompa fájdalma lehet az alhasi részen, a hólyag és a vesék környékén. Lázat, bűzös szagú vagy véres vizeletet is tapasztalhat.
- Anafilaxia: Fontos minden szülőnek ismernie az anafilaxia jeleit, különösen azoknak, akik gyermeke valamilyen allergiában szenved. Az ételintoleranciával ellentétben az ételallergia életveszélyes lehet, ha anafilaxiához vezet. Bár a kezdeti tünetek enyhék lehetnek, a dolgok gyorsan súlyosbodhatnak, még akkor is, ha csak kis mennyiségű allergénnek van kitéve a gyermek. A gyermekeknél hányinger, hányás, hasmenés vagy hasi fájdalom jelentkezhet. A legfontosabb, hogy figyeljünk az emellett jelentkező egyéb anafilaxiás sokk tüneteire:
- csalánkiütés, kipirult bőr vagy sápadtság
- nyelési nehézség vagy gombócérzés a gyermek torkában
- zihálás vagy légzési nehézség
- rekedtség beszéd közben
- orrfolyás vagy tüsszögés
- duzzadt ajkak vagy nyelv
- gyorsult szívverés
- szédülés
- eszméletvesztés
- Sérv: A sérvnek különböző típusai vannak, akkor keletkezik, amikor a belek átpréselődnek egy legyengült izom- vagy kötőszöveti területen az ágyékban. A sérv az ágyéksérüléshez hasonló fájdalmat, hasfájást okozhat a gyermekeknél.
Kapcsolódó cikkünk
Mikor gyanakodhat arra, hogy gyermeke élelmiszerfertőzést kapott?
Dr. Hidvégi Edit , a Gyermekgyógyászati Központ gyermek gasztroenterológusa szerint kánikula idején még körültekintőbben kell eljárnunk ételeink elkészítésekor. Csecsemők és kisgyermekek estében az élelmiszerek okozta fertőzések súlyos, kórházi kezelést is igénylő tünetekhez vezethetnek.
Mi okozhat krónikusan fennálló hasfájást a gyermekeknél?
A hasfájás fent ismertetett okain kívül vannak bizonyos betegségek, amelyek krónikusan, folyamatosan vagy visszatérőn fennálló hasfájást okoznak. A krónikus hasfájás a gyerekek és a szülők számára egyaránt nyugtalanító lehet, ezért fontos, hogy a gyermekorvossal együttműködve meghatározzák a kiváltó okot és a kezelés módját.
A krónikus hasfájás hátterében meghúzódó betegségek lehetnek bélrendszeri eredetűek lehetnek, például:
- Irritábilis bél szindróma (IBS)
- Cöliákia
- Fekélyes vastagbélgyulladás
- Crohn-betegség
Mikor kell a gyermekkori hasfájással orvoshoz fordulni?
Egy enyhe hasfájás nem feltétlenül ad okot aggodalomra, de ha gyermeke a hasfájáson kívül más tüneteket is mutat, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Előfordulhat, hogy a kisgyermekek nem tudják megmondani, mi a baj pontosan. Ilyenkor a gyermek hangulata, reakciói, viselkedése és természetesen az Ön megérzései is fontosak annak eldöntésében, hogy mennyire lehet súlyos a hasfájás, hogy orvoshoz kell-e fordulni vagy akár más sürgősségi osztályra vinni a gyermeket. Ennek eldöntésében segítheti Önt, ha végiggondolja a következő tüneteket a gyermeke hasfájása kapcsán:
- Hasfájás intenzitása: Ha gyermeke vigasztalhatatlan, vagy azt mondja, hogy a fájdalma erős, akkor komoly lehet a baj. Még akkor is, ha a fájdalom csak időszakos, menjen biztosra azzal, hogy kivizsgáltatja gyermeke hasfájását.
- Hasfájás helye: A fájdalom gyermeke hasának jobb alsó részén jelentkezik? Ez lehet a vakbélgyulladás tünete, ami műtétet igényelhet. A vakbéllel kapcsolatos korábbi figyelmeztető jel a köldök körüli fájdalom.
- Hasfájáshoz társuló hányás: Hányás esetén érdemes odafigyelni a színére. Ha vért lát gyermeke hányásban, érdemes rögtön orvoshoz fordulni. Ennek hátterében lehet olyan egyszerű dolog, mint az orrvérzés, de akkor is fontos kizárni valami rosszabbat. A zöld színű hányás a másik aggályos szín, amely bélelzáródást jelezhet.
- Hasfájás székeléshez kapcsolódóan: A hányáshoz hasonlóan, ha a gyermeke székletében vért lát hasfájással együtt, az fertőzést, IBD-t vagy más olyan problémát jelenthet, amely orvosi ellátást igényel.
- Hasfájás vizeléshez kapcsolódóan: Ha gyermeke azt mondja, hogy fáj a vizeletürítés, ez húgyúti fertőzés jele lehet, amelynek megszüntetéséhez antibiotikumra van szükség.
- Allergia jelei: Az anafilaxia is okozhat gyomorproblémákat. Figyeljen a zihálásra, légzési nehézségekre, az ajkak vagy a nyelv duzzanatára, csalánkiütésre, sápadtságra vagy az allergiás reakció egyéb jeleire, különösen, ha gyermekének már volt allergiája. Az anafilaxia jeleinek észlelésekor azonnal hívjon mentőt.
- Hasfájás és egyéb jelek: Ha gyermeke fogy, letargikus, fertőzés tüneteit tapasztalja nála vagy bármi más szokatlanra panaszkodik, akkor ne habozzon, hívja fel orvosát a hasfájás pontos okának kiderítéséhez.
Téma szakértői